A képen látható helyes kis Jacky (2 éves Jack Russel Terrier) 2. fokú patella-ficam miatt járt hozzám gyógytornára, és fizioterápiás kezelésekre.
A patella-ficam azt jelenti, hogy a térdkalács kiugrik a combcsont fején elhelyezkedő árkából.
Négy foka van. Az első két foknál, még önmagától visszaugrik a helyére. Ilyenkor látjuk azt, hogy a kutya időnként futás, járás közben felkapkodja a hátsó lábát, és esetleg ráz is rajta egyet. A 3. és 4. foknál a térdkalács már szinte állandóan kint van az árkából és nehezen, vagy egyáltalán nem visszahelyezhető. Ez állandó sántasággal jár. Az első fok nem műtét indikált, fizioterápiával szépen meg tudjuk erősíteni a térd tartóképleteit, és így a térdkalácsot bent tudjuk tartani az árkában. A 2. fok már kérdéses. Mivel itt a térdkalács gyakrabban ficamodik, ezért ez a rendellenes mozgáspályája már elkezdheti „ledarálni” az ízület porcos felszínét, ami egy másodlagos kórkép, az artrózis kialakulásához vezethet. Tehát a 2.fokú ficamnál általában konzervatív kezeléssel, fizioterápiával, gyógytornával kezdünk, de ha nincs javulás, akkor felmerül a műtéti helyreállítás. A 3. és 4. foknál már olyan nagy a csontozati eltérés, ami a ficamot okozza, hogy az már csak műtéti úton állítható helyre.
2015-ben szereztem képesítést a Magyar Kisállat Fizioterápiás Társaságnál.
Az Állatorvosi Egyetemen működő fizioterápiás rendelőben gyakorolva láttam, hogy milyen csodás gyógyulásokat lehet elérni a fizioterápia segítségével, és tudtam, hogy megtaláltam azt az állatokat segítő foglalkozást, amit régóta kerestem